UIL Boys Soccer Regional Semifinals Preview

 

In the next two days – Friday and Saturday – the UIL boys soccer landscape will be whittled down by quite a bit as regional champions will be crowned and the State Tournament will be set.

Let’s take a quick look at who’s playing and how each team has navigated through the playoffs (games listed go in order of Bi-District, Area and Regional Quarterfinals)

6A

Region I

Arlington Sam Houston (21-5) vs. Grand Prairie (20-3-3): Kicks off at 2 p.m. Friday at McKinney ISD Stadium.
Arlington Sam Houston defeated Richland (6-1), Midland (3-1) and Frenship (3-0)
Grand Prairie defeated Dallas Skyline (1-0), Coppell (3-1) and Marcus (2-2, 4-3 SO)

Arlington Bowie (13-7) vs. Flower Mound (17-3-1): Kicks off at 4 p.m. Friday at McKinney ISD Stadium.
Arlington Bowie defeated Abilene (4-2), Midland Lee (7-0) and Euless Trinity (3-0)
Flower Mound defeated Byron Nelson (4-0), Duncanville (4-3) and W.T. White (3-0)

Regional Finals: Winners of the two semifinal matches will play at noon Saturday at McKinney ISD Stadium.

Region II

Sachse (20-5-1) vs. Aldine (11-7-7): Kicks off at 4 p.m. Friday at Kelly Reeves Athletic Complex in Austin.
Sachse defeated McKinney Boyd (3-2), Longview (0-0, 4-2 SO) and McKinney (2-2, 5-4 SO)
Aldine defeated The Woodlands (1-0), Cypress Lakes (0-0, 5-4 SO) and Langham Creek (2-1)0

Allen (19-3-3) vs. College Park (16-3-2): Kicks off at 6 p.m. Friday at Kelly Reeves Athletic Complex in Austin.
Allen defeated Garland (2-0), North Mesquite (2-0) and Mesquite (3-1)
College Park defeated Eisenhower (1-0), Cypress Ranch (1-0) and Hendrickson (4-1)

Regional Finals: Winners of the two semifinal matches will play at 1 p.m. Saturday at Kelly Reeves Athletic Complex in Austin.

5A

Region I

Wichita Falls (15-7-4) vs. Lake Dallas (20-2-3): Kicks off at 10 a.m. Friday at Memorial Stadium in Wichita Falls.
Wichita Falls defeated Palo Duro (2-1), El Paso Jefferson (1-0) and Del Valle (2-1)
Lake Dallas defeated Saginaw (3-2), Mansfield Legacy (3-0) and Arlington Heights (3-2)

Bel Air (24-1) vs. Burleson (21-1-5): Kicks off at 12:30 p.m. Friday at Memorial Stadium in Wichita Falls.
Bel Air defeated Canutillo (4-0), Amarillo (3-0) and Eastlake (5-0)
Burleson defeated Carter-Riverside (3-0), Fort Worth Brewer (1-0) and Birdville (3-2)

Regional Finals: Winners of the two semifinal matches will play at 10 a.m. Saturday at Memorial Stadium in Wichita Falls.

Region II

Frisco Heritage (16-2-6) vs. Mt. Pleasant (21-4-1): Kicks off at 3 p.m. Friday at Standridge Stadium in Carrollton.
Frisco Heritage defeated McKinney North (3-2), Dallas Adams (2-1) and Lucas Lovejoy (2-1)
Mt. Pleasant defeated Pine Tree (2-1), Joshua (2-1) and John Tyler (0-0, 5-3 SO)

Frisco Wakeland (19-2-5) vs. Jacksonville (25-4): Kicks off at 5:30 p.m. Friday at Standridge Stadium in Carrollton.
Frisco Wakeland defeated Sherman (6-0), Dallas Jefferson (4-0) and R.L. Turner (3-1)
Jacksonville defeated Sulphur Springs (0-0, 4-3 SO), West Mesquite (4-2) and Lufkin (2-1)

Regional Finals: Winners of the two semifinal matches will play at 12:30 p.m. Saturday at Standridge Stadium in Carrollton.

4A

Region I

Clint (6-12-2) vs. Stephenville (18-8-4): Kicks off at 3 p.m. Friday at Northwest ISD Stadium.
Clint defeated (BYE), Canyon (5-2) and Lake View (5-0)
Stephenville defeated Burkburnett (1-1, 4-2 SO), Western Hill (3-1) and Castleberry (4-1)

San Elizario (17-7) vs. Argyle (21-1-2): Kickss off at 5:30 p.m. Friday at Northwest ISD Stadium.
San Elizario defeated (BYE), Pampa (6-0) and Dumas (8-0)
Argyle defeated Diamond Hill-Jarvis (3-1), Mineral Wells (5-1) and Kennedale (1-0)

Regional Finals: Winners of the two semifinal matches will play at 12:30 p.m. Saturday at Northwest ISD Stadium.

Region II

Dallas Hillcrest (6-5-1) vs. Kilgore (23-2-2): Kicks off at 11 a.m. Friday at CHRISTUS Trinity Stadium in Tyler.
Dallas Hillcrest defeated Ferris (1-1, 5-3 SO), Life Oak Cliff (0-0, 8-5 SO) and Celina (3-1)
Kilgore defeated Texarkana Pleasant Grove (4-0), Crandall (5-4) and Paris (4-2)

Midlothian Heritage (22-6-1) vs. Nevada Community (20-3-1): Kicks off at 1:30 p.m. Friday at CHRISTUS Trinity Stadium in Tyler.
Midlothian Heritage defeated Wilmer-Hutchins (3-2), Anna (3-0) and North Dallas (2-1)
Nevada Community defeated Mineola (5-4), Sabine (3-0) and Mabank (1-0)

Regional Finals: Winners of the two semifinal matches will play at 11 a.m. Saturday at CHRISTUS Trinity Stadium in Tyler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *